Studený vrch

Nevelká kamenná věž nad Dobříší sice v současnosti nenabízí úplně dech beroucí výhledy, jelikož pohledu z ní značně brání vrcholky vzrostlých stromů a výška 16,5 m souboj s přírodou pomalu prohrává, určitě ale stojí za návštěvu. Nostalgický je už její vzhled.

Dříve zeměměřičská věž, dnes rozhledna

Zeměměřičská věž vyrostla na jednom z nejvyšších vrcholů Hřebenů v roce 1942. Veřejnosti byla stavba otevřena jako rozhledna roku 2005. Vyhlídková plošina dříve poskytovala panoramatický výhled do středních Čech, ale i dnes je stále čím se pokochat. Nejbohatší výhled se otevírá směrem k severu a severovýchodu. Zahlédnout můžete například Český kras a Karlštejn. Při dobré viditelnosti dohlédnete až na Krkonoše, Krušné hory a České středohoří. Jižním směrem se rýsují vrcholky Šumavy.

Výstup nahoru není pro každého

Výšlap na vyhlídkovou plošinu rozhodně není úplně nenáročný. Vede sem 81 schodů v podobě dřevných strmých schodišť, připomínajících spíše žebříky. Výstup je tedy vhodný jen pro pohybově zdatnější. Jednotlivá patra ukrývají obrazy a rekvizity s tematikou historie turistiky a trampování.

Provozní doba rozhledny je uvedena na jejích oficiálních webových stránkách, a to převážně o víkendech a svátcích. V těchto hodinách lze zakoupit i drobné občerstvení, které určitě potěší. Vítání jsou jak pěší turisté, tak i cyklisté.

Jak se na Studený vrch dostat

K rozhledně vede odbočka z červené turistické značky. Výchozími místy pro procházku vedoucí až sem se mohou stát Běštín, Lštěn, Malý Chlumec a Velký Chlumec. Výlet lze spojit s návštěvou přírodní rezervace Kuchyňka, Fabiánova lože či Hradce s pozůstatky hradiště. Kdo dorazí autem, může ho nechat na parkovišti při silnici číslo 114 z Dobříše do Hostomic, kam jezdí i autobus.