Tip na hřebenovku v Brdech – Slonovec

Jedna z nejkrásnějších brdských hřebenovek vede po vrcholu Slonovec. Dříve šlo o tradiční trampskou cestu a stále má speciální význam především kvůli pietními místu, které se poblíž nachází.

Pouze pro pěší

Zelená trasa směrem od Jinec do Drahlína zde byla vyznačena jako jedna z prvních v CHKO. Nejde o úplně nenáročnou procházku, cesta je příkrá a vhodná jen pro pěší, cyklistům ji rozhodně doporučit nelze. Zdejší zajímavosti ale rozhodně stojí za trochu námahy.

Ostrý hřeben tyčící se nad Příbramskem

S trochou nadsázky lze říct, že výlet na Slonovec nabídne z Brd od každého něco. Ostrý hřeben s příkrými svahy porostlými pestrými smíšenými lesy se tyčí nad Příbramskem a řekou Litavkou velmi majestátně do nadmořské výšky přes 600 m a vystupuje prudce od Jinců až směrem k Drahlínu. Severozápadně směrem k posádkovému cvičišti Jince mírně klesá a končí dopadovou plochou Brda.

Symbolický trampský hřbitov

Výstup na hřeben směrem od Jinců přináší příkré stoupání po nezpevněné cestě. V horní části je lemována skalkami a menšími skalami, z nichž jedna se stala symbolickým trampským hřbitovem. Není přímo na hlavní trase, což snad zachová pietu tohoto místa i do budoucna.

Kam za výhledy

Přestože výhledům do okolí většinou brání vzrostlé stromy, z pár nedávno vykácených míst se otevírají krásné pohledy na příbramsko. Dominuje jim kostel Nejsvětější Trojice v Hluboši. Kdo chce ucelenější výhledy, měl by si projít červenou turistickou trasu z Drahlína do Čenkova těsně pod hranicí CHKO. Za lepším rozhledem v těchto místech tedy musíme paradoxně dolů. Nabízí se okružní procházka v délce přibližně 15 km, který je skvělým tipem třeba na víkendové odpoledne.