Brdy v kostce? Vyrazte na Beran!

Vrch Beran nabízí milovníkům brdské romantiky vše, na co si jen vzpomenou, aniž by se museli trmácet nějak daleko: strmé svahy, kamenná moře, skály, slepencové skalky, spousta lišejníků, rozmanité rostlinné společenstvo, výhledy, ale i něco z vojenské historie.

Kopec na okraji CHKO

A kde že se Beran nachází? Asi 2 km jihovýchodně od Zaječova (v okrese Beroun), na samém okraji CHKO Brdy. Tyčí se nad Zaječovem, Malou Vískou a Kvaní do nadmořské výšky téměř 700 m. Nedaleko se nachází hrad Valdek, dopadová plocha Jordán nebo legendární Jindřichova skála s krásným výhledem.

Strmé stoupání na vrchol

Výšlap na Beran je možný z několika míst. Strmé svahy jsou protkány cestičkami, pořádné turistické značení ale zatím chybí. Cestu na vrchol najdete snadno, je tvořena kamenným schodištěm lemovaným dalšími kameny. Nenechte se odradit poměrně prudkým stoupáním. Nahoře čeká odměna v podobě trochu omezeného výhledu ze slepencové skály na okolní krajinu s dalšími brdskými vrcholy.

Další výhledy a bývalá vojenská pozorovatelna

Druhý krásný výhled, a to na okolí obce Jivina, se otevírá ze skalky vzdálené asi 300 metrů dolů od vrcholu. Vede k ní vyšlapaná pěšina.

Východně od vrcholu narazíte po několika stech metrech na zbytky staré vojenské pozorovatelny. Dojdete až k místu, odkud šlo dříve dobře pozorovat střelbu na dopadové ploše Jordán. Dnes na ní zahlédneme už pouze turisty.