Jak používat kreditní kartu

Při používání kreditní karty je dobré držet se několika hlavních pravidel."Kreditka" má mnoho výhod, může být dobrou pojistkou pro nečekané výdaje, ale přináší i nástrahy. Pokud nedokážete odolat nákupům, na které nemáte momentálně peníze, a nedaří se vám včas splácet, bude to pro vás příliš velké pokušení.

Zkoumejte výhodnost nabídek

Kreditní kartu dnes nabízejí jak banky, tak i mnohé splátkové nebankovní společnosti. Mnohdy se nabídky tváří výhodně, ale nemusí to být zcela pravda. Většině lidem postačí mít kartu pouze jednu. Před podpisem smlouvy si ji celou důkladně přečtěte. Porovnejte nabídky více společnosti. Kreditka má vlastní úvěrový účet, který můžete mít klidně i u jiné banky než váš osobní účet. Porovnávejte především délku bezúročného období, úroky a také poplatky za používání karty. Mnoho nabídek obsahuje i zajímavé benefity, které někdo může využít, a pro jiného zase lukrativní nejsou. Zajímejte se o poplatky za výběr z bankomatu, jaké jsou limity a zda je za nějakých podmínek možno mít kartu zdarma. Mnoho služeb bývá zpoplatněno a zadarmo jsou jen za určitých podmínek.

Nastavte si rozumný limit

Bezúročné období je takové, po které za vypůjčené peníze neplatíte nic navíc.Jakmile splatíte dluh později, čekají vás vysoké úroky. Na rozdíl od běžných úvěrů je RPSN u kreditních karet poměrně vysoké číslo. Vyplatí se splatit co nejvyšší část dluhu do konce bezúročného období. Další splátky se budou vysoce úročit, od 15 procent výše. Úvěrový limit, tedy částka, kterou vám banka díky kreditní kartě poskytne, se zpravidla odvíjí od výše příjmů. Pokud je nastaven příliš vysoko, je to pro vás nevýhodné.

Nevybírejte z bankomatu

Vyhněte se také výběru hotovosti na kreditní kartu z bankomatu. Je to zbytečně drahé. Splátky vždy posílejte dostatečně dopředu, abyste nemuseli platit zbytečné úroky nebo pokutu. Vždy chvíli trvá, než splátka společnosti přijde.