SMS půjčky bez registru a příjmu - rychlé peníze, nebo dluhová past?

S rozšířením internetu máme stále po ruce nejen veškeré informace, které k běžnému životu potřebujeme, ale také možnost online nakupování nebo využívání finančních služeb. Nebankovní společnosti nás v reklamách opíjejí lákavou představou získat v případě potřeby peníze snadno a rychle - pomocí rychlých SMS půjček, často avízovaných jako půjčky bez registrů dlužníků nebo bez dokládání příjmů.

Lákadlo rychlých peněz

Typickým scénářem, prezentovaným v reklamě, je porouchané auto, pračka či nečekaná platba v kombinaci s prázdnou peněženkou nebo vybíleným účtem v období týden dva před výplatou. Půjčit si od známého? Ne, takový "trapas" si mnoho lidí nepřipustí. V tu chvíli je pro ně výhodnější vyslyšet "atraktivní" nabídku mimobankonvích společností a požádat si o rychlou online půjčku. I s vědomím toho, že za půjčených pár tisícovek třeba i jednu celou tisícovku zaplatíme.

Z jednoho pohledu představují mikroúvěry chytrý psychologický trik, z jiného je to obchod s lidskou slabostí (někdo by řekl "hloupostí"). Ale ruku na srdce - kolik z nás opravdu hospodaří s penězi tak, že má vždy dostatečnou finanční rezervu?

Půjčky bez registrů - past pro rizikové klienty

V případě těchto SMS půjček (SMS proto, že se o ně někdy žádá přes SMS, ale zpravidla až u opakovaných úvěrů) se jedná o relativně malé částky, které se dají splatit lépe než statisícové dluhy. Nebankovní společnosti jsou proto často ochotny půjčit i lidem, kteří mají záznam v tzv. registrech dlužníků (v dluhových registrech se evidují veškeré finanční závazky klientů bank, nebankovních firem či telefonních operátorů). Tedy úvěr mohu dostat i ti, kteří měli v minulosti problémy se splácením jiných úvěrů nebo neplatili včas za telefon. Tedy potenciálně rizikovým klientům. Rovněž je zde větší ochota půjčovat lidem s nízkými nebo jen příležitostnými příjmy. Není se pak čemu divit, že určité procento klientů těchto půjček má problém i se splacením relativně malé částky.

Nový spotřebitelský zákon

Nový zákon o spotřebitelském úvěru, platný od konce roku 2016, sice zpřísnil kritéria pro posuzování žadatelů, ale nemalá část stále klientů rychlých půjček neodhadne své možnosti a dostává se do problémů. V lepším případě to končí individuálním splátkovým kalendářem, v horším případě exekucí nebo osobním bankrotem. I když vláda nedávno schválila lepší podmínky pro osobní bankrot, stále zůstávají tyto SMS půjčky bez registrů a doložení příjmů přes svou jednoduchost a přehlednost výrazně rizikovým druhem úvěru.

Ten, kdo o tomto typu půjčky uvažuje, by měl zvážit všechna rizika a brát tuto možnost finanční záplaty jako krajní, nouzové a velmi drahé řešení finančních potíží.